į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 


Naujienos » Straipsniai
„PLASTIC PIRATES – GO EUROPE“

„PLASTIC PIRATES – GO EUROPE“ yra tarptautinis ekologinis piliečių mokslo projektas, skirtas kovoti su plastiko (ir mikroplastiko) tarša.

Projekto metu mokytojai, mokiniai, jaunimo organizacijos ir mokslininkai tiria plastiko ir kitų šiukšlių taršą Lietuvos pakrantėse ir vandenyje. Ir siekia sustabdyti taršos plitimą į didesnius vandenis. Problema išties aktuali, kadangi per metus pasaulyje pagaminama daugiau nei 390 mln. tonų plastiko; maždaug pusė jo sunaudojama vienkartinių produktų gamybai, kurių vidutinė naudojimo trukmė – tik 15 minučių. Didėjanti plastiko paklausa skatina atsigręžti į mikroplastiko taršą ir keliamus pavojus.

Vienos dalyvių grupės tiria plastiką upių pakrantėse – rūšiuoja, charakterizuoja, fotografuoja. Kitos grupės tiria upių vandenį. Tam naudoja specialų tinklelį, kurį įmerkia į upę, po kurio laiko ištraukia, išdžiovina ir siunčia į laboratoriją ištirti. Tokie patys tyrimų planai ir veiklos etapai numatyti visoms dalyvaujančioms grupėms – taip užtikrinama galimybė palyginti visoje Europoje surinktus duomenis, kurie keliami į internetinį žemėlapį.

Į šio projekto veiklas įsijungė ir Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos III kl. biologijos grupės mokiniai. Jie kartu su biologijos mokytoja R.Lazdauskiene  atliko stebėjimus Ėglupio upelio pakrantėje, tyrė jo vandenį. Gimnazistai džiaugėsi, galėdami prisidėti prie mokslinio tyrimo, tuo pačiu įvertino, koks kruopštus ir atsakingas yra mokslininko darbas.