į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 























Naujienos » Straipsniai
Aplankėme paminklą, skirtą žinomo rašytojo romanui

Zanavykų krašte, Šakių rajono pakraštyje, visai netoli Karaliaučiaus apylinkių, ant Nemuno kranto plyti piliakalnių kompleksas. Tai Sudargo piliakalniai, greta kurių išdygęs paminklas visame pasaulyje žinomam ir Lietuvoje pamėgtam, į būtinų perskaityti knygų jaunimui sąrašus įtrauktam Jerome'o Davido Salingerio romanui „Rugiuose prie bedugnės“. Ir neatsitiktinai – pasirodo, būtent iš Sudargo miestelio buvo kilęs šio amerikiečių rašytojo prosenelis.

Taigi mūsų gimnazijos Ia klasės mokiniai gegužės 20 dieną kartu su savo auklėtoju A. Viliušu ir lietuvių kalbos mokytoja N. Černauskiene taip pat panoro pabūti šio paminklo aplinkoje, ypač kai knygos pagrindinis herojus Houldenas toks pat nenurimstantis jaunuolis, netgi maištininkas. Dialogu kalbėjusieji Džiugas ir Germantė sudomino savo klasės draugus paskaityti visą romaną, o paskui jau visų akys nukrypo į gamtovaizdį, kuris, kaip sakoma nuo seno, vertas milijono. Mokiniai ir fotografavosi piliakalnių fone, ir vaistažoliavo, ir tarzanavo – pajuto gamtos prieglobsčio laisvę.

 „Salingerių giminė buvo kilusi iš Sudargo, mažo žydiško miestelio prie Lenkijos ir Lietuvos sienos – ši teritorija tuo metu priklausė Rusijos imperijai“ – tokia eilutė Kenneth Slawenski knygoje „J.D.Salingeris: Pakylėtas gyvenimas“, pristatančioje rašytojo biografiją, virto paminklo idėja. O romane rašoma apie maištaujantį jaunuolį, nes kiekviena jauna karta maištauja, tik reikia žinoti, dėl ko maištauti – maištauti dėl tauraus tikslo ir Holdenas užčiuopia tą tikslą pagrindiniame knygos sakinyje, kuriuo ir knyga pavadinta – padėti kitiems, padėti jaunimui: „Aš saugau vaikus, kad jie nenukristų  į bedugnę.“
Skulptūros sumanytojas šakietis R.Skaisgirys pasakojo, kad šį romaną yra skaitęs gal dešimt kartų, bet su amžiumi kūrinys atsiveria vis kitaip. „Mes visi bėgant metams užsidedame kiautus: reikšmingus, pamokančius ir visi labai norime būti geri ar bent jau vaizduoti, kad tokie esame. Bet išties visi esame kokius nors dalykus praėję, kurie buvo tarsi rokenrolas“. Idėjos autorius pats paminklui paaukojo savo 50-mečio jubiliejui skirtus pinigus – 8 tūkstančius eurų. Būtent R.Skaisgirio kartu su A.Siaurusevičiumi įkurta viešoji įstaiga „Kultūrinės ir istorinės atminties fondas“ paminklo J.D.Salingerio romanui „Rugiuose prie bedugnės“ idėją pavertė realybe. O patį paminklą sukūrė skulptorius Nerijus Erminas.

Nijolė Černauskienė