į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 


Naujienos » Straipsniai
SPALIS - TARPTAUTINIS MOKYKLŲ BIBLIOTEKŲ MĖNUO

Spalvoti ir krintantys rudens lapai kasmet primena skaitytojui, kad Spalis - Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo – kasmetinė mokyklų bibliotekų šventė visame pasaulyje.  Šių metų spalio mėnesio tema: „Skaitymas – vienas iš kelių į sveikatą ir gerovę“.

   Šiais metais buvo kviečiama susimąstyti apie knygų, skaitymo, bibliotekų bei geros sveikatos ir savijautos ryšį.

   Šių metų  Spalis atnešė daug atradimų ir kūrybiškų sumanymų į Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos biblioteką. Šiemet tema įpareigojo kalbėti apie tai, kaip skaitymas padeda sveikatai ir gerai savijautai.  Minėdami šį mėnesį, mokytojus ir mokinius pasitikome  su liepų žiedais apipintomis citatomis iš žinomiausių knygų. Juk kartais būtent knygose randame atsakymus į svarbiausius klausimus. Visa ko pradžia yra mūsų mintys. Kad pakiltume aukštai, reikia drąsiai svajoti, kad pasiektume tikslą, reikia tikėti savimi. Ir to  tikėjimo, kad mūsų svajonės gali išsipildyti, galime rasti ne vienoje knygoje.

   Bibliotekininkė Alma Kalinauskienė mokiniams vedė paskaitas – diskusijas apie skaitymo įtaką ir naudą žmogaus sveikatai. Mokiniai rinko pamokančias  mintis apie knygą, skaitymą ir biblioteką, jomis dalinosi su draugais.

Gimnazistai buvo kviečiami  pasidalinti mintimis apie perskaitytą knygą, kuri paliko neišdildomą įspūdį. Papasakoti apie tokią knygą, kuri gali padėti atrasti save, suprasti kitus, pagauti sėkmę, nenuskęsti liūdesio jūroje, įžiūrėti vilties kibirkštėlę...

Labiausiai mokiniams patiko išbandyti biblioterapiją – gydančią žodžių galią. Bibliotekininkė papasakojo kas tai yra, kada pradėtas naudoti šis terminas, papasakojo plačiau apie biblioterapiją ir jos taikymą.

   Biblioterapija – tai sielos gydymas per knygų skaitymą (graikų kalbos žodis „biblion“ reiškia knygą, „therape“ – pagalbą, gydymą). Šis metodas nėra naujas, atsiradęs jau senovės Antikos laikais, kai jau tada žmonės suprato užrašyto ir perskaityto žodžio gydančią vertę, kvietė tuos, kuriuos kamuoja įvairūs sielos negalavimai, į namus (Graikijoje Tėbų mieste pavadintus „Sielos namų vaistinė“), kuriuose galima buvo paskaityti knygą, atrodančią šiek tiek kitaip nei dabar. 

   Praktinių užsiėmimų metu mokiniai ir mokytojai atliko keletą bibliotekininkės paruoštų biblioterapijos užduočių: kūrė vardo akrostichus, pasirinktų paveikslėlių istorijas, pamokančio apsakymo pabaigas, trumpai  pasidalino informacija apie knygas, kurios padėjo tam tikroje gyvenimo situacijoje, kai skaitant pajuto, kad gauna pagalbą, kuri knyga emociškai pakylėjo, įkvėpė veiklai, padėjo geriau suvokti aplinką ir joje esančius žmones. Beliko pasidžiaugti mokinių ir mokytojų kūrybiškumu ir aktyviu dalyvavimu. Kiekvienos klasės valandėlės  pabaigoje bibliotekininkė visus vaišino sveikuoliškais skanėstais.

   Bibliotekininkei buvo puiki galimybė išbandyti naują skaitymo skatinimo iniciatyvą.

   Po įvairių organizuotų veiklų mokiniai tikrai pritarė, kad skaitymas – vienas iš kelių į sveikatą ir gerovę. Bibliotekininkė visiems palinkėjo būti sveikiems, pasitelkus žinias bei išmintį, sudėtą knygose.

 

                                              Bibliotekininkė Alma Kalinauskienė